See dallaa on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "dalla"
},
"expansion": "Swedish dalla",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "no",
"2": "dalla",
"3": "",
"4": "to roam around"
},
"expansion": "Norwegian dalla (“to roam around”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Swedish dalla, possibly akin to Norwegian dalla (“to roam around”) and/or tallata.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata-slang",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dallaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oon dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ollaa dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ollaan dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oomme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olla dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ootte dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olla dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "dallasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dallas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "dallasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "oltii dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oltiin dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oltu dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dallas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollu dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "dallaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oisin dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oisit dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oltais dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oltas dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oisimme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oltais dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oltas dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "oisitte dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "dallattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ois dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ois dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää dallatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "dallata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "dallaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "dallattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i-long"
]
},
{
"form": "dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "dallates",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "dallatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "dallattaes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "dallaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamal",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"instructive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iii",
"instructive",
"passive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-v"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dallaa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dallaa",
"name": "fi-verb"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Helsinki slang"
},
"expansion": "(Helsinki slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata-slang"
},
{
"args": {
"agnt_part": "dallaama",
"cond_1pl": "dallattais\ndallattas\ndallattaisiin\ndallaisimme",
"cond_1pl_neg": "ei dallattais\nei dallattas\nemme dallais",
"cond_1sg": "dallaisin",
"cond_1sg_neg": "en dallais",
"cond_2pl": "dallaisitte",
"cond_2pl_neg": "ette dallais",
"cond_2sg": "dallaisit",
"cond_2sg_neg": "et dallais",
"cond_3pl": "dallais",
"cond_3pl_neg": "ei dallais",
"cond_3sg": "dallais",
"cond_3sg_neg": "ei dallais",
"cond_pass": "dallattais\ndallattas\ndallattaisiin",
"cond_pass_neg": "ei dallattais\nei dallattas",
"cond_perf_1pl": "oltais dallattu\noltas dallattu\noisimme dallannu",
"cond_perf_1pl_neg": "ei oltais dallattu\nei oltas dallattu\nemme ois dallannu",
"cond_perf_1sg": "oisin dallannu",
"cond_perf_1sg_neg": "en ois dallannu",
"cond_perf_2pl": "oisitte dallannu",
"cond_perf_2pl_neg": "ette ois dallannu",
"cond_perf_2sg": "oisit dallannu",
"cond_perf_2sg_neg": "et ois dallannu",
"cond_perf_3pl": "ois dallannu",
"cond_perf_3pl_neg": "ei ois dallannu",
"cond_perf_3sg": "ois dallannu",
"cond_perf_3sg_neg": "ei ois dallannu",
"cond_perf_pass": "ois dallattu",
"cond_perf_pass_neg": "ei ois dallattu",
"impr_2pl": "dallatkaa",
"impr_2pl_neg": "älkää dallatko",
"impr_2sg": "dallaa",
"impr_2sg_neg": "älä dallaa",
"inf1": "dallaa\ndallata",
"inf2_ine": "dallates\ndallatessa",
"inf2_ins": "dallaten",
"inf2_pass_ine": "dallattaes\ndallattaessa",
"inf3_abe": "dallaamat\ndallaamatta",
"inf3_ade": "dallaamal\ndallaamalla",
"inf3_ela": "dallaamast\ndallaamasta",
"inf3_ill": "dallaa\ndallaan\ndallaamaan",
"inf3_ine": "dallaa\ndallaan\ndallaamas\ndallaamassa",
"nav": "1",
"nega_part": "dallaamaton",
"past_1pl": "dallattiin\ndallasimme",
"past_1pl_neg": "ei dallattu\nemme dallannu",
"past_1sg": "dallasin",
"past_1sg_neg": "en dallannu",
"past_2pl": "dallasitte",
"past_2pl_neg": "ette dallannu",
"past_2sg": "dallasit",
"past_2sg_neg": "et dallannu",
"past_3pl": "dallas",
"past_3pl_neg": "ei dallannu",
"past_3sg": "dallas",
"past_3sg_neg": "ei dallannu",
"past_part": "dallannu",
"past_pass": "dallattiin",
"past_pass_neg": "ei dallattu",
"past_pass_part": "dallattu",
"past_perf_1pl": "oltii dallattu\noltiin dallattu\nolimme dallannu",
"past_perf_1pl_neg": "ei oltu dallattu\nemme ollu dallannu",
"past_perf_1sg": "olin dallannu",
"past_perf_1sg_neg": "en ollu dallannu",
"past_perf_2pl": "olitte dallannu",
"past_perf_2pl_neg": "ette ollu dallannu",
"past_perf_2sg": "olit dallannu",
"past_perf_2sg_neg": "et ollu dallannu",
"past_perf_3pl": "oli dallannu",
"past_perf_3pl_neg": "ei ollu dallannu",
"past_perf_3sg": "oli dallannu",
"past_perf_3sg_neg": "ei ollu dallannu",
"past_perf_pass": "oli dallattu",
"past_perf_pass_neg": "ei ollu dallattu",
"pres_1pl": "dallataan\ndallaamme",
"pres_1pl_neg": "ei dallata\nemme dallaa",
"pres_1sg": "dallaan",
"pres_1sg_neg": "en dallaa",
"pres_2pl": "dallaatte",
"pres_2pl_neg": "ette dallaa",
"pres_2sg": "dallaat",
"pres_2sg_neg": "et dallaa",
"pres_3pl": "dallaa",
"pres_3pl_neg": "ei dallaa",
"pres_3sg": "dallaa",
"pres_3sg_neg": "ei dallaa",
"pres_part": "dallaava",
"pres_pass": "dallataan",
"pres_pass_neg": "ei dallata",
"pres_pass_part": "dallattava",
"pres_perf_1pl": "ollaa dallattu\nollaan dallattu\noomme dallannu",
"pres_perf_1pl_neg": "ei olla dallattu\nemme oo dallannu",
"pres_perf_1sg": "oon dallannu",
"pres_perf_1sg_neg": "en oo dallannu",
"pres_perf_2pl": "ootte dallannu",
"pres_perf_2pl_neg": "ette oo dallannu",
"pres_perf_2sg": "oot dallannu",
"pres_perf_2sg_neg": "et oo dallannu",
"pres_perf_3pl": "on dallannu",
"pres_perf_3pl_neg": "ei oo dallannu",
"pres_perf_3sg": "on dallannu",
"pres_perf_3sg_neg": "ei oo dallannu",
"pres_perf_pass": "on dallattu",
"pres_perf_pass_neg": "ei olla dallattu",
"title": "dallaa",
"titleextra": "in Helsinki slang (like type salata)",
"type": "salata"
},
"name": "fi-conj-table"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to walk"
],
"id": "en-dallaa-fi-verb-icLBTR14",
"links": [
[
"walk",
"walk"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑlːɑː/"
},
{
"ipa": "[ˈdɑ̝lːɑ̝ː]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːɑː"
}
],
"word": "dallaa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "kxc",
"2": "tallaya"
},
"expansion": "Khonso tallaya",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "so",
"2": "dalool",
"t": "hole"
},
"expansion": "Somali dalool (“hole”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Cognate with Khonso tallaya. Compare also Somali dalool (“hole”).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "om",
"2": "noun"
},
"expansion": "dallaa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Oromo",
"lang_code": "om",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Oromo entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "om",
"name": "Walls and fences",
"orig": "om:Walls and fences",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fence"
],
"id": "en-dallaa-om-noun-hzRusoI1",
"links": [
[
"fence",
"fence"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/d̪ɐlːɑː/"
}
],
"word": "dallaa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "dalla"
},
"expansion": "Swedish dalla",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "no",
"2": "dalla",
"3": "",
"4": "to roam around"
},
"expansion": "Norwegian dalla (“to roam around”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Swedish dalla, possibly akin to Norwegian dalla (“to roam around”) and/or tallata.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata-slang",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dallaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oon dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ollaa dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ollaan dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oomme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olla dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ootte dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olla dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "dallasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dallas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "dallasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "oltii dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oltiin dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oltu dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dallas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollu dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollu dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "dallaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oisin dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oisit dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "dallaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oltais dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oltas dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oisimme dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oltais dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oltas dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "oisitte dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei dallais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ois dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "dallattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei dallattas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ois dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ois dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "dallatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää dallatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "dallata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "dallaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "dallattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i-long"
]
},
{
"form": "dallannu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "dallattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "dallates",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "dallatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "dallattaes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "dallaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamal",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "dallaamat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "dallaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"passive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-iii",
"instructive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iii",
"instructive",
"passive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-v"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dallaa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dallaa",
"name": "fi-verb"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Helsinki slang"
},
"expansion": "(Helsinki slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata-slang"
},
{
"args": {
"agnt_part": "dallaama",
"cond_1pl": "dallattais\ndallattas\ndallattaisiin\ndallaisimme",
"cond_1pl_neg": "ei dallattais\nei dallattas\nemme dallais",
"cond_1sg": "dallaisin",
"cond_1sg_neg": "en dallais",
"cond_2pl": "dallaisitte",
"cond_2pl_neg": "ette dallais",
"cond_2sg": "dallaisit",
"cond_2sg_neg": "et dallais",
"cond_3pl": "dallais",
"cond_3pl_neg": "ei dallais",
"cond_3sg": "dallais",
"cond_3sg_neg": "ei dallais",
"cond_pass": "dallattais\ndallattas\ndallattaisiin",
"cond_pass_neg": "ei dallattais\nei dallattas",
"cond_perf_1pl": "oltais dallattu\noltas dallattu\noisimme dallannu",
"cond_perf_1pl_neg": "ei oltais dallattu\nei oltas dallattu\nemme ois dallannu",
"cond_perf_1sg": "oisin dallannu",
"cond_perf_1sg_neg": "en ois dallannu",
"cond_perf_2pl": "oisitte dallannu",
"cond_perf_2pl_neg": "ette ois dallannu",
"cond_perf_2sg": "oisit dallannu",
"cond_perf_2sg_neg": "et ois dallannu",
"cond_perf_3pl": "ois dallannu",
"cond_perf_3pl_neg": "ei ois dallannu",
"cond_perf_3sg": "ois dallannu",
"cond_perf_3sg_neg": "ei ois dallannu",
"cond_perf_pass": "ois dallattu",
"cond_perf_pass_neg": "ei ois dallattu",
"impr_2pl": "dallatkaa",
"impr_2pl_neg": "älkää dallatko",
"impr_2sg": "dallaa",
"impr_2sg_neg": "älä dallaa",
"inf1": "dallaa\ndallata",
"inf2_ine": "dallates\ndallatessa",
"inf2_ins": "dallaten",
"inf2_pass_ine": "dallattaes\ndallattaessa",
"inf3_abe": "dallaamat\ndallaamatta",
"inf3_ade": "dallaamal\ndallaamalla",
"inf3_ela": "dallaamast\ndallaamasta",
"inf3_ill": "dallaa\ndallaan\ndallaamaan",
"inf3_ine": "dallaa\ndallaan\ndallaamas\ndallaamassa",
"nav": "1",
"nega_part": "dallaamaton",
"past_1pl": "dallattiin\ndallasimme",
"past_1pl_neg": "ei dallattu\nemme dallannu",
"past_1sg": "dallasin",
"past_1sg_neg": "en dallannu",
"past_2pl": "dallasitte",
"past_2pl_neg": "ette dallannu",
"past_2sg": "dallasit",
"past_2sg_neg": "et dallannu",
"past_3pl": "dallas",
"past_3pl_neg": "ei dallannu",
"past_3sg": "dallas",
"past_3sg_neg": "ei dallannu",
"past_part": "dallannu",
"past_pass": "dallattiin",
"past_pass_neg": "ei dallattu",
"past_pass_part": "dallattu",
"past_perf_1pl": "oltii dallattu\noltiin dallattu\nolimme dallannu",
"past_perf_1pl_neg": "ei oltu dallattu\nemme ollu dallannu",
"past_perf_1sg": "olin dallannu",
"past_perf_1sg_neg": "en ollu dallannu",
"past_perf_2pl": "olitte dallannu",
"past_perf_2pl_neg": "ette ollu dallannu",
"past_perf_2sg": "olit dallannu",
"past_perf_2sg_neg": "et ollu dallannu",
"past_perf_3pl": "oli dallannu",
"past_perf_3pl_neg": "ei ollu dallannu",
"past_perf_3sg": "oli dallannu",
"past_perf_3sg_neg": "ei ollu dallannu",
"past_perf_pass": "oli dallattu",
"past_perf_pass_neg": "ei ollu dallattu",
"pres_1pl": "dallataan\ndallaamme",
"pres_1pl_neg": "ei dallata\nemme dallaa",
"pres_1sg": "dallaan",
"pres_1sg_neg": "en dallaa",
"pres_2pl": "dallaatte",
"pres_2pl_neg": "ette dallaa",
"pres_2sg": "dallaat",
"pres_2sg_neg": "et dallaa",
"pres_3pl": "dallaa",
"pres_3pl_neg": "ei dallaa",
"pres_3sg": "dallaa",
"pres_3sg_neg": "ei dallaa",
"pres_part": "dallaava",
"pres_pass": "dallataan",
"pres_pass_neg": "ei dallata",
"pres_pass_part": "dallattava",
"pres_perf_1pl": "ollaa dallattu\nollaan dallattu\noomme dallannu",
"pres_perf_1pl_neg": "ei olla dallattu\nemme oo dallannu",
"pres_perf_1sg": "oon dallannu",
"pres_perf_1sg_neg": "en oo dallannu",
"pres_perf_2pl": "ootte dallannu",
"pres_perf_2pl_neg": "ette oo dallannu",
"pres_perf_2sg": "oot dallannu",
"pres_perf_2sg_neg": "et oo dallannu",
"pres_perf_3pl": "on dallannu",
"pres_perf_3pl_neg": "ei oo dallannu",
"pres_perf_3sg": "on dallannu",
"pres_perf_3sg_neg": "ei oo dallannu",
"pres_perf_pass": "on dallattu",
"pres_perf_pass_neg": "ei olla dallattu",
"title": "dallaa",
"titleextra": "in Helsinki slang (like type salata)",
"type": "salata"
},
"name": "fi-conj-table"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verbs",
"Helsinki slang",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlːɑː",
"Rhymes:Finnish/ɑlːɑː/2 syllables"
],
"glosses": [
"to walk"
],
"links": [
[
"walk",
"walk"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑlːɑː/"
},
{
"ipa": "[ˈdɑ̝lːɑ̝ː]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːɑː"
}
],
"word": "dallaa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "kxc",
"2": "tallaya"
},
"expansion": "Khonso tallaya",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "so",
"2": "dalool",
"t": "hole"
},
"expansion": "Somali dalool (“hole”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Cognate with Khonso tallaya. Compare also Somali dalool (“hole”).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "om",
"2": "noun"
},
"expansion": "dallaa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Oromo",
"lang_code": "om",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Oromo entries with incorrect language header",
"Oromo lemmas",
"Oromo nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"om:Walls and fences"
],
"glosses": [
"fence"
],
"links": [
[
"fence",
"fence"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/d̪ɐlːɑː/"
}
],
"word": "dallaa"
}
Download raw JSONL data for dallaa meaning in All languages combined (27.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.